Clicky

پارافریز و بازنویسی

فهرست مطالب

پارافریز چیست؟

پارافریز (Paraphrase) یا بازنویسی (Rewriting) یعنی بیان ایده و نظر دیگران، اما با زبان و کلام خودتان. برای انجام درست پارافریز باید تمام توان بکار گرفته شود تا معنی متن اصلی تغییر نکند، اما با واژگان و ساختار زبانی متفاوت بیان شود.

چرا پارافریز؟

پژوهش مسبوق به سابقه است. پژوهش های جدید بر مبنای پژوهش های پیشین انجام میشوند. قبل از انجام هرگونه پژوهش، نیاز است تا پیشینه پژوهش (Literature Review) در ارتباط با موضوع مورد نظر به دقت مورد مطالعه قرار گیرد. بررسی دقیق پیشینه تحقیق، امکان یافتن شکاف در تحقیقات قبلی و یا یافتن نیاز به تحقیق در مواردی که قبلا به اندازه کافی به آن پرداخته نشده است را برای محقق فراهم می آورد. بنابراین نیاز به بازگویی ایده و نظر دیگر پژوهشگران امری ضروری است. یک راه انجام این کار نقل قول مستقیم است و راه دیگر  پارافریز و بازنویسی. پارافریز مطلوب تر است زیرا نشان میدهد پژوهشگر مطلب را درک کرده است.

چطور پارافریز کنیم؟

آموزش نحوه صحیح پارافریز کردن به یک مقاله جداگانه نیاز دارد اما اینجا خلاصه ای از برخی نکات مهم ارائه شده است.منبع

مراحل پارافریز:

۱. متن را چندین مرتبه بخوانید تا معنی آن را کاملا درک کنید.
۲. از نکات مهم یادداشت برداری کنید.
۳. بدون اینکه به متن اصلی نگاه کنید، سعی کنید متن را بازنویسی کنید.
۴. متن بازنویسی شده را با متن اصلی مقایسه کنید و اگر هنوز قسمت هایی تشابه متنی دارند، آنها را بازنویسی کنید.
۵. حتما منبع متن اصلی را ذکر کنید (هم در خود متن و هم در قسمت رفرنس ها در انتهای مقاله).

تکنیک های پارافریز:

۱. شروع جمله شما نباید شبیه به شروع جمله اصلی باشد. با توجه به مفهوم، جمله خود را از وسط یا انتهای جمله اصلی شروع کنید.
۲. از کلمات و عبارات هم معنی و مترادف استفاده کنید. دیکشنری تساروس منبع بسیار مفیدی برای پیدا کردن کلمات مترادف است.
۳. ساختار گرامری جمله را تغییر دهید. بطور مثال، جمله معلوم را به مجهول تغییر دهید.
۴. جملات بلند را به دو یا چند جمله کوتاه تر تبدیل کنید.

پس از انجام پارافریز، حتما منبع اصلی را ذکر کنید و به آن استناد کنید تا متن شما به عنوان سرقت ادبی محسوب نشود.

آیا پارافریز مساوی با پلاجریزم است؟

۱. پارافریز کردن بدون ذکر منبع، سرقت ادبی محسوب میشود، چون شخص ایده و نظرات دیگران را به جای ایده و نظر خود مطرح میکند.
۲. همچنین اگر پس از پارافریز کردن، جملات شما خیلی شبیه به جملات متن اصلی باشد، این هم سرقت ادبی محسوب میشود (حتی اگر منبع را هم ذکر کرده باشید).

تنها در صورتی که هم منبع را ذکر کنید و هم از کلمات و جملات خودتان برای بیان نظر دیگران استفاده کنید، از خطر سرقت ادبی در امان هستید.

اجتناب از پلاجریزم

هر زمان پارافریز میکنیم باید منبع مورد استفاده را نیز ذکر کنیم. همچنین جملات ما پس از پارافریز نباید خیلی شبیه به متن اصلی باشد، در غیر این صورت ممکن است به عنوان سرقت ادبی یا پلاجریزم شناخته شود. پس از انجام پارافریز حتما باید با نرم افزار های بررسی سرقت ادبی متن را بررسی کنیم تا موارد تشابه در متن را بیابیم و بازنویسی کنیم.

پارافریز و نقل قول

در پارافریز متن بازنویسی میشود، اما در نقل قول نظر دیگران بصورت مستقیم و بدون تغییر کلمات با استفاده از علامت نقل قول بیان میشود. در متون آکادمیک استفاده از پارافریز مطلوب تر است چون نشان میدهد محقق مطلب را کاملا درک کرده است. استفاده بیش از اندازه و نابجا از نقل قول میتواند به انسجام متن آسیب برساند و متن را به اصطلاح وصله پینه (Patched) کند. اما استفاده از نقل قول در این موارد صحیح است:
— وقتی که میخواهید مفهومی را تعریف کنید.
— وقتی میخواهید در تایید ادعای خود، سخنی را به عنوان سند و مدرک مطرح کنید.
— وقتی میخواهید یک ادعای مطرح شده را نقد کنید.

پارافریز و خلاصه نویسی

پارافریز، بازنویسی و بازگویی یک قسمت مشخص از یک متن است و تقریبا با همان تعداد کلمات بیان میشود.  اما   خلاصه نویسی توصیف و بازگویی تمام یا بخش وسیعی از یک متن است و با تعداد کلمات خیلی کمتر بیان میشود. پارافریز و نقل قول برای بیان یک بخش از یک تحقیق مناسب است، اما اگر تمام بخش های آن تحقیق مرتبط با پژوهش شماست، خلاصه نویسی ابزار مناسبی است.

پارافریز و ویرایش

هدف از پارافریز بیان نظرات دیگران با کلمات و جملات متفاوت است به نحوی که مفهوم متن اصلی منتقل شود اما تشابه متنی وجود نداشته باشد. اما هدف از ویرایش، صرفا برطرف کردن ایرادات زبانی (گرامر، واژگان و نقطه‌گذاری) است. در ویرایش، تشابه متنی کاهش پیدا نمیکند و تنها کیفیت نگارش متن بهبود می‌یابد.

نرم افزارهای پارافریز

تعداد نرم افزارهای پارافریز متون انگلیسی که بصورت آنلاین در دسترس هستند بسیار زیاد است. نرم افزار هایی مثل کویل‌ بات و پارافریزر وجود دارند که متن انگلیسی شما را بازنویسی میکنند. اما حقیقت امر این است که این نرم افزار ها در حال حاضر قابلیت بسیار محدودی دارند و متون تخصصی و آکادمیک را نمیتوانند به درستی و بدون لطمه جدی به معنی اصلی بازنویسی کنند. زبان انسان بسیار پیچیده است و هوش مصنوعی راه درازی برای درک عمیق آن در پیش دارد.

نحوه محاسبه هزینه پارافریز

انجام صحیح پارافریز و بازنویسی کامل متون انگلیسی به نحوی که معنی متن اصلی تغییر نکند، کاری بسیار تخصصی و دشوار است. در نتیجه هزینه پارافریز و بازنویسی کامل متن بالاتر از هزینه ویرایش است. البته معمولا تنها قسمت هایی از متن که تشابه متنی دارند بازنویسی میشوند و نه تمام متن، که این امر میتواند هزینه نهایی پارافریز را تا حدی تعدیل کند. بنابراین برای تعیین هزینه پارافریز باید میزان تشابه متن با نرم افزارهای بررسی سرقت ادبی مشخص شود که بهترین گزینه، نرم افزار آیثنتیکیت است.

پرسش‌های رایج

• آیا پارافریز مساوی با پلاجریزم است؟

۱. اگر منبع ذکر نشود، بله.
۲. اگر جملات بازنویسی شده شبیه متن اصلی باشد، بله (حتی اگر منبع را هم ذکر کرده باشید).
پس هم منبع را ذکر کنید و هم از کلمات و جملات خودتان برای بیان نظر دیگران استفاده کنید.

• آیا با ویرایش متن هم تشابه کاهش می یابد؟

خیر. هدف از ویرایش، اصلاح زبانی و گرامری متن است، نه کاهش تشابه متن.
برای کاهش تشابه متن، پارافریز لازم است.

• از نرم افزار های پارافریز استفاده کنم؟

خیر. این نرم افزار ها در حال حاضر قابلیت بسیار محدودی دارند و متون تخصصی و آکادمیک را نمیتوانند به درستی و بدون لطمه جدی به معنی اصلی بازنویسی کنند.

برای اطلاع از مطالب جدید عضو خبرنامه شوید

مطالب دیگر